Banko Maçlar, Banko Kuponlar, Hazır Kuponlar, İddaa Forumu!

 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ali Uras
(Okunma: 183)
Asopos
#1


Ali Uras


RQOyGR.jpg

Ali Uras, 14 Mayıs 1923 senesinde Sinop'da dünyaya geldi. 5 Mayıs 2012 yılında İstanbul vefat etti. Tıp Profesörü, eski basketbolcudur. Eski Galatasaray ve TFF başkanıdır.

Ortaöğrenimini İstanbul Kabataş Erkek Lisesi'nde tamamladıktan sonra, 1947 senesinde tıp doktoru diplomasını aldı. Daha sonra genel cerrahide profesörlük mertebesine kadar yükseldi. 2. Cerrahi Kliniği Başkanı, Karaciğer-Safra Yolları-Pankreas Cerrahisi Biriminin kurucusu olan Dr. Ali Uras, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı emekli öğretim üyesi olmuştur.

Basketbolcu olarak ise Galatasaray'da ve Millî Takım'da uzun yıllar görev aldı, 48 kez millî formayı giydi.

1979 - 1984 ve 1984 - 1986 senelerinde Galatasaray başkanlığı yaptı. Bu dönemde, bir TSYD Kupası, iki Türkiye Kupası, bir Cumhurbaşkanlığı Kupası ve bir Başbakanlık Kupası şampiyonluğu yaşadı. Jupp Derwall Türkiye'ye Uras'ın başkanlığı döneminde gelmiştir.

Yönetimi bir önceki yönetimden 35 milyon lira borçla aldı. Ali Uras ve heyeti ilk iş olarak Ali Sami Yen Stadyumu'na nakledilmiş olan takım lokalini Galatasaray Beyoğlu Hasnun Galib'e getirdi. Daha sonra Florya üzerinde çalışmalar yürütmüştür. Florya'yı üzerinden futbol, voleybol, basketbol sahaları ve yatak odaları, soyunma, antrenör ve teknik direktör odaları, oyun ve yemek salonları olan tesis haline getirmiştir. Bundan başka mevcut sahanın genişletilmesi ile yandaki diğer boş arazinin istimlak edilerek tesislere eklenmesi için, Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü ile anlaştılar.

Galatasaray Adası'ndaki yeni yüzme havuzu inşaatı da onun diğer yaptığı işlerden biridir.

5 Mayıs 2012'de vefat etti.
Ara
Cevapla
 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi